Iveta Krausová - fotografka, Mladá Boleslav a Praha

Špetka Vánoc v Šanghaji

...drobátko, ale počítá se...

Jaké to bylo pro nás jako cizince prožít Vánoce v Šanghaji? Jiné :-) Ale snažili jsme se dodržet co nejvíce našich tradic a vytvořit tu pravou vánoční "domácí" atmosféru, hlavně pro naše děti.

Vánoce se v Číně neslaví - ne tak, jak jsme zvyklí z domova. V posledních letech jsme v Čechách vánoce v supermarketech potkávali od časného podzimu. Zboží pro školáky po prázdninách vystřídali perníkoví čerti a Mikulášové a krátce nato se již obchody třpytily vánočním zbožím. Šanghaj se nehalí do vánočního hávu. Chcete-li načerpat trochu vánoční atmosféry musíte si zajet například do jednoho z velkých hotelů, kde se recepce obvykle třpytí vánoční výzdobou, a kde stojí vánoční stromky, nebo do velkých nákupních center, kde se prodávají evropské značky - třeba na Nanjing road. Ale vyjdete-li ven z obchodu, tam už vánoce většinou nenajdete (i když poslední dnešní fotka bude od Starbucks rostery, kde bylo "vánoční" výzdoby opravdu dost, ale jak říkala naše Emička, vše je takové moc růžové). Jedna kamarádka, která zde žije již několik let, mi vyprávěla, že britská škola BISS Puxi dokonce pořádala zájezdy do velkých hotelů na Bundu, které byly nazdobené, aby se děti a rodiče vánočně naladili. Tuto tradici ale pandemie přerušila.

čínský deník blog fotografky foto ivet k iveta krausova vánoce v Šanghaji

První letošní setkání s vánoci bylo při SVW setkání (partnerek) na posledním čaji roku 2020 v jednom z okolních hotelů. Radovaly jsme se z každého kousku výzdoby, jako malé děti.

čínský deník blog fotografky foto ivet k iveta krausova vánoce v Šanghaji

Já jsem se s foťákem jela (několikrát) vánočně naladit na můj oblíbený flower market, který se během pár dní úplně proměnil ve vánoční tržnici. Běžné zboží, pominu-li květiny, které zde samozřejmě i nadále můžete nakoupit, se přesunulo "ke zdi" (jako například v krámku s obrazy, který jsem hledala a nemohla najít, protože všechny obrazy byly přesunuty a otočené malbou ke zdi) a vystřídalo ho zboží vánoční. Spousty ozdob, světýlek všech druhů, andělů, sobů, sněhuláků, vše, co patří k vánocům, ať už vkusné, či naopak... Z každého krámečku se linula jiná známá vánoční melodie a vše dohromady vytvářelo místy až nepříjemnou kakofonii, že jsem musela obdivovat prodejce, kteří ji museli slyšet snad i ve spánku. Úžasné ale bylo sledovat šikovné lidičky, staré i mladé, kterým pod rukami vznikaly nádherné svícny, věnce a vánoční stromečky ze živého přírodního materiálu, které zde pak nabízeli. Barev bylo na výběr, že jste si mohli vybrat právě tu svou, pro svůj vánoční interiér. Jen tak se procházet, fotit a těšit se na blížící se Vánoce...pojďte se mnou...

Rozhodnete-li si vyzdobit interiér jednou barvou, není to žádný problém, výběr je úžasný...Když si představím, jak dlouho vždy mamka opečovávala cibule Amarylisu, a jak pak hýčkala pár květů, které se z cibulí vyklubaly...tady jich byla nařezaných plná váza, jak asi dlouho vydrží?

čínský deník blog fotografky foto ivet k iveta krausova vánoce v Šanghaji

Tradiční zboží zůstalo, jen ho doplnila spousta zboží vánočního.

čínský deník blog fotografky foto ivet k iveta krausova vánoce v Šanghaji

Neustále se vyrábí nové a nové. Z konců větví, které se napíchají do zelené aranžovací hmoty pak vznikají malé i větší vánoční stromečky, které se dále zdobí ozdobami i světýlky. Stromeček si pak zaléváte a vydrží i několik týdnů na rozdíl od živého, který si zde koupíte, a které dle mého názoru již měly své nejlepší období za sebou.

čínský deník blog fotografky foto ivet k iveta krausova vánoce v Šanghaji

A takto pak vypadá stromeček již hotový, který čeká, až si ho odvezete domů.

čínský deník blog fotografky foto ivet k iveta krausova vánoce v Šanghaji

Svícínky a svícny, menší i velikánské doprostřed velikého rodinného stolu. Doprovodné slovo zde asi není potřeba, fotografie mluví samy...

čínský deník blog fotografky foto ivet k iveta krausova vánoce v Šanghaji

čínský deník blog fotografky foto ivet k iveta krausova vánoce v Šanghaji

čínský deník blog fotografky foto ivet k iveta krausova vánoce v Šanghaji

čínský deník blog fotografky foto ivet k iveta krausova vánoce v Šanghaji

čínský deník blog fotografky foto ivet k iveta krausova vánoce v Šanghaji

Nadchla mě vazba se živou hortenzií.

čínský deník blog fotografky foto ivet k iveta krausova vánoce v Šanghaji

Šikovné ruce...a asi nejčastěji používaný materiál hned po jehličí.

čínský deník blog fotografky foto ivet k iveta krausova vánoce v Šanghaji

čínský deník blog fotografky foto ivet k iveta krausova vánoce v Šanghaji

Koupíte zde cibulky hyacintů všech barev, které se zde prodávají ve skleněných vázičkách nebo takovéto hvězdice, které ležely namočené na podložce, a které vám pak před vánoci rozkvetou doma.

čínský deník blog fotografky foto ivet k iveta krausova vánoce v Šanghaji

čínský deník blog fotografky foto ivet k iveta krausova vánoce v Šanghaji

Orchideje jsou stálicemi...

čínský deník blog fotografky foto ivet k iveta krausova vánoce v Šanghaji

Živý stromeček si koupíte za celkem vysokou částku - záleží samozřejmě na jeho výšce, ale vesměs jsou to smrčky, jiný druh jsem neobjevila. Brzy začnou opadávat a proto většina lidí volí variantu umělého vánočního stromečku, který je trvanlivější. Živé bývají v květináčích, ale poze stojí v hlíně, kořeny mají osekané. Letošní rok byl trochu jiný. Většinou expaté míří o vánočních prázdninách, které zde jsou dlouhé (děti jsou tři týdny doma), domů do Evropy. Letošní pandemická situace nám to ne znemožnila, ale následná vládou nařízená dvoutýdenní hotelová karanténa všechny odradila. Nikdo z našich známých neodletěl letos na Vánoce domů. I to byl jeden z důvodů, proč lidé pořizovali vánoční stromečky nebo větší stromečky než obvykle.

čínský deník blog fotografky foto ivet k iveta krausova vánoce v Šanghaji

Aranžovací hmotu si vytvarujete do jakékoli podoby, vyřežete si tedy i "stromeček", do kterého se pak větvičky napíchají.

čínský deník blog fotografky foto ivet k iveta krausova vánoce v Šanghaji

Využít se musí každé volné místečko pro vystavení zboží.

čínský deník blog fotografky foto ivet k iveta krausova vánoce v Šanghaji

čínský deník blog fotografky foto ivet k iveta krausova vánoce v Šanghaji

Pořídit si můžete i vazby větší a náročnější, samozřejmě i s nádobou, do které si příští rok můžete zkusit vyrobit vazbu vlastní :-) I volné větvičky se dají na flower marketu koupit. Jen si trochu připlatíte, není to tak jednoduché, jako zajít na procházku do lesa a přinést si pár větviček domů ;-)

čínský deník blog fotografky foto ivet k iveta krausova vánoce v Šanghaji

čínský deník blog fotografky foto ivet k iveta krausova vánoce v Šanghaji

Pomáhá celá rodina a děti často běhají kolem.

čínský deník blog fotografky foto ivet k iveta krausova vánoce v Šanghaji

Stromeček ala Harry Potter...

čínský deník blog fotografky foto ivet k iveta krausova vánoce v Šanghaji

Šikovné ruce a pár dřevíček a sob je na světě. Jeden mi leží na krbové římse. Radost pak máte dvojnásobnou, když se vám ještě navíc podaří usmlouvat cenu ;-) Což já moc neumím, ale tady se mi to povedlo :-)

čínský deník blog fotografky foto ivet k iveta krausova vánoce v Šanghaji

čínský deník blog fotografky foto ivet k iveta krausova vánoce v Šanghaji

Kovaní sobíci...

čínský deník blog fotografky foto ivet k iveta krausova vánoce v Šanghaji

čínský deník blog fotografky foto ivet k iveta krausova vánoce v Šanghaji

A jak už jsem zmiňovala, ne vždy jsou všechny ozdoby úplně vkusné, ale co můžu s jistotou říci, dětem se to přesto moc líbí. Sněžící lucerna, ve které létá Santa kolem kostela - a naše děti u ní vydržely stát a pozorovat tak dlouhou dobu ;-) Každý si tu najde to své.

čínský deník blog fotografky foto ivet k iveta krausova vánoce v Šanghaji

čínský deník blog fotografky foto ivet k iveta krausova vánoce v Šanghaji

čínský deník blog fotografky foto ivet k iveta krausova vánoce v Šanghaji

Už jenom hrneček se svařákem a jsou tu opravdu vánoce :-) Ten si ale můžete dát na některém z předvánočních trhů. Jeden takový pořádala i naše škola BISS Puxi. Pravda, na hrneček se svařákem tento den asi nikdo nemyslel, protože bylo patnáct stupňů a lidé se spíše vysvlékali z bund a mikin, ale i tak si všichni vytvořili fajn předvánoční atmosféru. Letošní situace a vládní nařízení sice znemožnily konání přímo na pozemku školy, ale trh se přesunul do jednoho z kompaundů a bylo to fajn. Stánky s výrobky, dobrotami, kávičkou, občerstevením, ale i soutěže a zábava pro děti. Vše v duchu toho, že "neexistuje nic, čeho by naše děti nedokázaly dosáhnout". Toto heslo mi přijde naprosto úžasné, když i přístup školy je takový...

čínský deník blog fotografky foto ivet k iveta krausova vánoce v Šanghaji

A tady jsou ti naši předvánoční školáci.

čínský deník blog fotografky foto ivet k iveta krausova vánoce v Šanghaji

Výroba cukrkandlových lízátek pro děti.

čínský deník blog fotografky foto ivet k iveta krausova vánoce v Šanghaji

Výtvarné ztvárnění jmen dětí, které šikovné ruce tohoto muže dokázaly vykouzlit během malé chviličky, a které jste si pak na pergamenu odnesli k pověšení domů.

čínský deník blog fotografky foto ivet k iveta krausova vánoce v Šanghaji

čínský deník blog fotografky foto ivet k iveta krausova vánoce v Šanghaji

Ať už to byl jakýkoli stánek, všechny měly jedno společné, a sice úsměv na rtech a dobrou náladu svého majitele i všech okolo.

čínský deník blog fotografky foto ivet k iveta krausova vánoce v Šanghaji

I se Santou se děti mohly potkat a vyfotit. Částka za fotografie pak putovala na charitativní účely. Charitativní sbírky nejrůznějšího druhu jsou v naší škole ostatně velmi časté.

čínský deník blog fotografky foto ivet k iveta krausova vánoce v Šanghaji

Na doporučení přátel jsme s manželem (tentokrát bez dětí) vyrazili směr centrum města na Paulaner christmas market, kde jsme se měli setkat s dalšími rodinami - Čechy, kteří zde v Šanghaji žijí . Německý pivovar Paulaner je jedním se šesti pivovarů, které dodávají pivo na známý Oktoberfest a jeho pobočka v Šanghaji pořádá každoročně předvánoční trh, na kterém si můžete dát právě ten "náš" hrneček svařáku. A nejen ten...

čínský deník blog fotografky foto ivet k iveta krausova vánoce v Šanghaji

Letos byl prý trh menší, co se stánků týče, jen na malém plácku uprostřed staveniště a s výhledem na přístavní jeřáby, ale i tak tam byla s přáteli dobrá atmosféra.

čínský deník blog fotografky foto ivet k iveta krausova vánoce v Šanghaji

Svařáček ve vánočním kabátku. Doplňovali jsme několikrát...A ještě jsme pak hrneček využili na vánoční focení.

čínský deník blog fotografky foto ivet k iveta krausova vánoce v Šanghaji

čínský deník blog fotografky foto ivet k iveta krausova vánoce v Šanghaji

Několik stánků s "Vánoci" a dekoracemi...

čínský deník blog fotografky foto ivet k iveta krausova vánoce v Šanghaji

Nejen svařák z vína, ochutnat jste mohli i svařák pivní. My zůstali u klasiky.

čínský deník blog fotografky foto ivet k iveta krausova vánoce v Šanghaji

čínský deník blog fotografky foto ivet k iveta krausova vánoce v Šanghaji

Zima byla pěkná. Lidé se ohřívali pod klobouky ohřívačů, v rukách teplé hrnečky se svařeným vínem, teplý svetr se hodil každému. Nejlépe stále podupávat, znáte to...

čínský deník blog fotografky foto ivet k iveta krausova vánoce v Šanghaji

Místo klobásy jste si mohli koupit ústřice a sklenku sektu. Trochu jiné pojetí vánoc, ale zákazníků bylo dost.

čínský deník blog fotografky foto ivet k iveta krausova vánoce v Šanghaji

čínský deník blog fotografky foto ivet k iveta krausova vánoce v Šanghaji

čínský deník blog fotografky foto ivet k iveta krausova vánoce v Šanghaji

I Santa s uzlem na čepici dorazil a za ním obrovský zástup zájemců o fotku s ním.

čínský deník blog fotografky foto ivet k iveta krausova vánoce v Šanghaji

Kdo neměl fotku se Santou, jako by tu nebyl ;-)

čínský deník blog fotografky foto ivet k iveta krausova vánoce v Šanghaji

Představa o vánoční Betlémské scéně se zde také trochu různí :-) I tak se zde každý vyfotil ;-)

čínský deník blog fotografky foto ivet k iveta krausova vánoce v Šanghaji

Ale zase to byl kousek Vánoc :-)

čínský deník blog fotografky foto ivet k iveta krausova vánoce v Šanghaji

čínský deník blog fotografky foto ivet k iveta krausova vánoce v Šanghaji

Tak na zdraví...

čínský deník blog fotografky foto ivet k iveta krausova vánoce v Šanghaji

Ještě jeden trh jsme chtěli o Vánocích navštívit, a sice German christmas market on the Bund. Jako jediný se konal nejen před vánoci, ale také mezi svátky. Naplánovali jsme ho tedy na pětadvacátého prosince jako místo, kde se opět sejdeme s přáteli na hrneček svařáku. Hotel, u kterého se konal byl dost vánočně nazdobený (trochu mi připomínal adventní Mladou Boleslav, ale alespoň v jedné barvě)  a za ním již byla ulice, kterou se k trhu přicházelo.

čínský deník blog fotografky foto ivet k iveta krausova vánoce v Šanghaji

Netušili jsme, co za rohem uvidíme...několik set metrů dlouhou frontu lidí, kteří čekali na vstup na vánoční trh. Pokud jste odčekali tuto dlouhatánskou frontu, kde se kontroloval zelený zdravotní kód, dostali jste se do prostor před samotným trhem (kde jsme tedy koupili hrneček svařeného vína, na který jsme se těšili), ale kde na vás čekala další fronta - klikatící se had lidí, kteří všichni mířili na čtvercový dvůr, kde mezi stánky a lidmi nebylo půl metru volného místa.

čínský deník blog fotografky foto ivet k iveta krausova vánoce v Šanghaji

čínský deník blog fotografky foto ivet k iveta krausova vánoce v Šanghaji

čínský deník blog fotografky foto ivet k iveta krausova vánoce v Šanghaji

Tentokrát jsme s sebou měli i děti a rozhodnutí bylo poměrně rychlé a jasné, trh oželíme a odcházíme pryč. Stejně tak učinili i ostatní přátelé, kteří poustupně dorazili...A když už jsme tedy podnikli tuto cestu do centra, která trvala v tradičním provozu skoro hodinu a půl, šli jsme se alespoň projít po nábřeží a prohlédli si osvětlený Bund. Měla jsem s sebou jen svůj malý cestovní foťáček a budu se sem muset ještě někdy vrátit s pořádnou výbavou a stativem, ale i tak to byla hezká podívaná...

čínský deník blog fotografky foto ivet k iveta krausova vánoce v Šanghaji

Jedna barva střídala druhou...

čínský deník blog fotografky foto ivet k iveta krausova vánoce v Šanghaji

...a druhou třetí...

čínský deník blog fotografky foto ivet k iveta krausova vánoce v Šanghaji

čínský deník blog fotografky foto ivet k iveta krausova vánoce v Šanghaji

...a vůbec vše zářilo do tmy...

čínský deník blog fotografky foto ivet k iveta krausova vánoce v Šanghaji

...sice ne vánočně...

čínský deník blog fotografky foto ivet k iveta krausova vánoce v Šanghaji

čínský deník blog fotografky foto ivet k iveta krausova vánoce v Šanghaji

...ale skoro jako na vánočním stromečku, který si pamatuji z dětsví (kdy stromečky nemívaly jen jednu barvu)...

čínský deník blog fotografky foto ivet k iveta krausova vánoce v Šanghaji

...a tak vám tedy přejeme krásné Vánoce a šťastný nový rok 2021 ze Šanghaje, ať je pro nás všechny nový rok rokem návratu k normálnímu životu všude, zde i doma :-) A příští rok snad opět Vánoce v Čechách a s rodinou ;-)

čínský deník blog fotografky foto ivet k iveta krausova vánoce v Šanghaji

Máte zájem být informován o speciálních akcích?

Zanechte nám svůj e-mail.

Souhlasím se zpracováním osobních údajů
detail