Iveta Krausová - fotografka, Mladá Boleslav a Praha

Proč fotografové neposkytují neupravené fotky

Téměř každý fotograf má na svých stránkách malou či větší poznámku: "Neupravené fotografie neposkytuji." Proč, ptá se spousta z vás. Jsme zvyklí cvaknout fotku, ať už foťákem, či mobilním telefonem a nechat si udělat - v tom lepším případě, většinou končí fotky v počítači :-) - v labu fotku. Proč upravovat, k čemu to je. "Mně se ty fotky, které mi fotograf poslal, líbí takové, jaké jsou..., nepotřebuji úpravy...". Podobné poznámky slýcháme často :-)

Věřte, že to je velký rozdíl dostat fotku upravenou, či neupravenou. I když projde jen základní úpravou, jakou je poupravení expozice, poladění světlosti, kontrastu, barvy, je to přeci jen rozdíl. Nemluvě pak o drobných retuších, které odstraní drobné nedostatky na pleti, modřiny, drobky a čokoládu u pusy...:-) atd, atd...

Auto si také člověk nekoupí nenalakované :-)

Věřte proto fotografům a nechte je dokončit jejich práci, jde přeci o Vaše fotky ;-)

Abyste si dokázali udělat představu, z čeho fotograf vychází a jaký obrázek dostanete nakonec do ruky, tři snímky na ukázku:

Ne vždy se podaří ideální snímek, ne vždy jsou podmínky k focení dle představ...děti "stávkují", nechtějí se fotit, miminka nespí, vše je jedna velká improvizace, scéna se postaví narychlo a přestože byl fotografův plán nějaký, a on dělá, co umí, vše je jinak....cvak, pár vteřin, víc nemáte a máme tu fotku....

neupravený snímek

maminka si moc přeje mít obě holčičky vyfocené spolu, ale starší zlatíčko si postaví hlavu a další fotku vám nedaruje :-)

pak musí fotograf udělat první poslední, aby fotku upravil tak, jak by si maminka asi přála :-)

nastupuje postproces...někdy deset minut, někdy i hodina....či víc...

upravená fotka

 

a když už to dalo tolik práce, zaslouží si to i černobílou verzi :-)

 

černobílá verze upravené fotky

Přestože miluji momentky a zachycení toho pravého okamžiku při reportáži je pro mě nej...neupravené fotografie z ruky nedávám ;-)

Máte zájem být informován o speciálních akcích?

Zanechte nám svůj e-mail.

Souhlasím se zpracováním osobních údajů
detail